Baharat

Ananevi Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat katar. Baharat, köklü gerii ile Türk bitirmek kültürünün merkezinde konum almaktadır. Baharat veya ana malzeme olarak yemeklerde, şekerlilarda, dolaşmaşularda, reçellerde ilkin cereyan etmek üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine özgü özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çbedel baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları bitirmek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Tatminkâr yemeklerde mevsuk oranlarda kullanabildiğiniz saat, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. Antrparantez tabiatın deposundan gelen baharatların iyileştirici tesiri başüstüneğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme eden en esenlıklı besinlerin başlangıcında hasılat. Tüm bu özelliklerin cihetı sıra yemeklerinizi beş on göçermek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, zevk, renk veya kullanma amacı kabilinden farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki ana üstelikşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Temel olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak türap, kuru ve taneli cereyan etmek üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilinen en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda şekerlilıkları ile bilinir fakat yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok geniş oldukları ciğerin ciğerlerinde renk farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğu kez safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğu kez bitirmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar kocaman ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar manca ve ciğereceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı ciğerecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın türap baharatlar beyninde üçüncü renk sınıflandırmasına malik olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçkızıl, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin cihetı sıra yeryüzünde henüz sert çok baharat bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı bünyeları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Antrparantez bazı baharatlar ana sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının yapı taşı nedeni hiç şüphesiz nadir olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşelendiren ve özel işlem gerektiren derin ve acı tatlar oldukları ciğerin çoğunlukla ufak tefek miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem berenarı şifalı hem bile özellikle şekerlilarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek vesair baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak okkalı baharatın yarar oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseri ete zevk katmak kabilinden yalnızçlarla kullanılmaktadır. Antrparantez bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce enikonu baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çbedel baharat Türk mutfağında çok değerli bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları içre en geniş kullanılan tatlar beyninde konum almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde sadece ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört bitirme pozitifrırlar. Rum mutfağında son basamak uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çbedel, çoğu kez bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Gün doğusu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere malik olan türap veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar sadece sadece tüm yemeklerin ana malzemesidir. Üretimi ciğerin bezek biberi adı maruz özel bir biber türü gerektiren bu baharat türü, esenlıklı bünyesıyla da çekmece dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Sağlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi yapı taşı baharat beyninde konum yer hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleneşelendiren ve biber özü ciğerermiş bir vesair baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, vesair biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle sadece ayırt edilir. Antrparantez kötülığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan fakat farklı bir bünyeya malik olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda çoğu kez nan ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sürüklemek ciğerin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının starı Seven Spices
Yedi baharatın belki bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem parça hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, hamam iklimlerde yetineşelendiren karabiberlerden bünyelır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi ciğerin mükemmeldir. Antrparantez yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin yapı taşı yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı cihetü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat beyninde bir sair star olan kekik, geniş bir kullanma yerı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içre bereketli miktarda yetişmesi, kekiğin birokkalı varyasyonda kullanılmasının ana sebebidir. Dirlik güfte konusu başüstüneğunda, birokkalı ulaması olan beniâdem beden sistemi ciğerin iyidir. Kekik otu kabilinden bazı çkamer türleri hasetn ahir yorgunluğu izale etmek ciğerin düzgün gelebilir. Bir vesair baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en sevilen baharatlarından biri başüstüneğu ciğerin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat sadece sadece her yemekte kullanılabilir. Baharatın ciğerindeki esanslara rabıtlı olarak farklı meyvelara düzgün gelebilmektedir. Bu açıdan ciğererik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan dayanak alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe yapı taşı direği olan baharat çeşitleri ve aşhane kullanımları, mevsuk orantıda ve mevsuk miktarda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya düzgün gelebilir.

Olağandışı ve bulaşık baharatlar
Sayısız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cihetı sıra karışım bünyesına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kızılıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğu kez birkaç baharatın ve bu baharatlara haremlik eden aromatik otların karışımıdır. Oldukça popüler olan bu karışımlar hem kılgı hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sıkça güfte ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü etli ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her saat cihetınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi fıldırca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin ana maddesi kişniştir. Fakat birokkalı farklı baharat ciğererir. Türk köftesine adını veren en yapı taşı maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabilinden yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sebebiyle hem damağınızda zevk bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem bile yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve esenlıklı bir bitirmek yersiniz. Bir vesair bulaşık baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Katılmışşi tadı sebebiyle özellikle salatalar ciğerin uygundur. Fakat sumak baharatı çoğu kez salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne denizşların natürel özlerinde antioksidan ciğererdiğini merak ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir