Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Başkanı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Lütuf Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak gene aynı kurumun Dış İlişkiler Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Esenlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Elan sonrasında öğretim görevlisi olarak akademik dirimına temellamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları beyninde Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 yılları beyninde Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları beyninde da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Heyet Tababet ve Sağlık Bilimleri Terbiye Konseyi Saksıkanlığı, UMEMPS (ılımlı Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) riyaset ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları beyninde Bilkent Üniversitesi Mütevelli Kurul Üyeliği ve Başkan Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları beyninde YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Idare Kurulunda hizmet almaktadır. Saksıkanlığını da yapmış olduğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri spesiyalistından biri olarak kabul edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da meydana getirilen seçimde IPA’nın “ati devre temelkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda görev ettiği dü senenin böylece 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA temelkanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak dönme almıştır. Hatta Lütuf Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Saksıkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak hizmet yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir